Postacie kończące studia w aspekcie jakim jest geodezja nie mają w stworzonym przez nas kraju kłopotów z zatrudnieniem. Fakt ten kojarzy się z ciągłym rozwojem urbanizacji w naszym kraju. Dlatego również kierunek ten jest nadzwyczaj modny wśród maturzystów stojących przed doborem uczelni wyższych. Firmy niezmiernie z rozkoszą przyjmują do pracy osoby dopiero co po studiach.

Dzieje się tak ze względu na fakt iż biura geodezyjne na takich osobach chociaż przez pierwsze trzy lata są w stanie dużo zarobić. Łączy się to z obowiązkiem odbycia trzyletniego stażu przez studentów w fachowej firmie geodezyjnej w celu zdobycia licencji na samodzielną pracę w zawodzie. W tym okresie firmy niezbyt troszczą się o oryginalnych robotników. Często zatrudniają ich na mało atrakcyjnych warunkach wiedząc o tym że i tak nie odejdą bowiem gdzieś muszą zrobić wcześniej wymieniony staż.

Dopiero kiedy trzy letni okres dobiega zakończenia proponowane są podwyżki oraz dużo ciekawsze perspektywy dalszej kooperacji. Jednakże po tym okresie geodeci w większości wypadków decydują się na otworzenie własnej działalności gospodarczej – na przykład geodeta iława. Wielu chcących pozostać geodetami napawano zastanawia się jak wygląda sylwetka geodety. Osobo absorbująca się tą dziedziną jaką jest geodezja musi wykazywać się przede wszystkim rozległym opanowaniem. Jest to jedna z ważniejszych cech jaką powinien posiadać prawdziwy geodeta z uwagi na fakt że w trakcie wykonywania pracy często mogą przeszkadzać nam różnorodne rzeczy takie jak na przykład warunki atmosferyczne. Łatwość wytrącenia się z równowagi ma prawo doprowadzić do de facto istotnych skutków jakimi może być błąd w karkołomnych obliczeniach.

Dodatkowym wybitnie istotnym szczegółem jest umiejętność koncentracji. Jest ona istotna bo wielokrotnie bywa tak że prace wykonuje się w głośnych i ruchliwych miejscach na przykład przy drogach czy w centrach miast. Wielkim plusem w szczególności u geodetów chcących posiadać własną działalność gospodarczą jest perfekcyjna organizacja własnego czasu. Zezwala ona na płynne oraz terminowe wykonywanie zleceń. Warto także by osoba będąca geodetą nie była zachłanna oraz nie brała nazbyt kolosalnej ilości zleceń, przynajmniej na początku. Zmęczenie może doprowadzić do istotnych pomyłek.