Blachy odnajdują zastosowanie w lokalizacjach niebywale narażonych na nieprzydatne działanie środowiska naturalnego. Najczęstszym funkcją tego rodzaju blachodachówek jest obicie dachów, w związku z czym blachy te bez ustanku stykają się z wodą, wiatrem, śniegiem, gradem oraz słońcem. Aby zapobiec niszczeniu dachów, trzeba realizować ich harmonijną konserwację. Każdego typu blachy mają inne oczekiwania w tym zakresie.

Uczciwy i troszczący się o dobro kontrahenta dystrybutor bezwzględnie powinien umieszczać informacje dotyczące fachowych wymogów blach w paczkach, w których blachy są dostarczane klientowi – tam jest również informacja, jakie blachowkręty stosować. Wymagania te obejmują wzorce rozładunku, instalacji, gromadzenia i konserwacji. Ażeby blachy służyły przez długie lata jako bezpieczne i szczelne pokrycie dachu, trzeba dokładnie przestrzegać dokładnych zaleceń producenta, a w razie jakichkolwiek niepewności w zakresie eksploatacji dachu skontaktować się z nim dosadnie, aby uzyskać szczegółowe informacje.

Dachy wykonane z blach są wielce narażone na działanie niesprzyjających czynników środowiskowych. Demolować je może słońce, deszcz, wiatr, a także znajdujące się w powietrzu substancje chemiczne i mchy i porosty. Na obecność tych dwóch ostatnich w wielu przypadkach skarżą się użytkownicy dachów. Rozwój porostów oraz mchów nie wynika niemniej jednak z niedostatecznego wyboru pokrycia dachu. Z blach udaje się je wyjątkowo ekspresowo usunąć.

Porosty oraz mchy pojawiają się zazwyczaj na zacienionych obszarach dachu, np. na północnej połaci dachu lub ewentualnie w cieniu drzew. Żeby je usunąć, najprawidłowiej jest wykorzystywać szczególne środki przeciwko porostom. Trzeba nim spryskać blachę przy przeznaczeniu właściwych środków ostrożności. Bez jakiegokolwiek ale trzeba pamiętać o tym, że są to substancje wysoce toksyczne, w związku z czym warto zabezpieczyć rury i rynny. W razie jakichkolwiek problemów z eliminowaniem mchów z blach należy skontaktować się z producentem bądź też kompetentnymi monterami.