Drzwi są obowiązującym detalem każdego budynku. Bez nich byłby hermetycznie zamkniętą powierzchnią, do której nie wolno ani wstąpić, ani wyjść. W zależności od miejsca, w jakim są instalowane, drzwi można podzielić na zewnętrzne oraz wewnętrzne. Wobec tego luksusowe drzwi zewnętrzne realizować muszą kilka użytecznych funkcji. Muszą być w głównej mierze mocne i wytrzymałe. Odporne na próby włamania czy wyważenia – oto kuchnie dębowe . Drzwi muszą także wygłuszać dźwięki docierające z zewnątrz. Cecha ta jest zwłaszcza znacząca, gdy budynek jest zlokalizowany w ruchliwej i donośnej dzielnicy miasta.

W następstwie tego drewniane drzwi wewnętrzne na zamówienie muszą być też odporne na wykrzywianie. Warunki panujące w budynku i poza nim różnią się. Inna jest temperatura i wilgotność powietrza. Sprzeczności te zaznaczają się zwłaszcza zimą.

Wnętrze obiektu jest ocieplane, a temperatura na zewnątrz niejednokrotnie spada poniżej zera. Drzwi muszą być odporne na wywoływane przez to naprężenia. Ważna jest także zdolność zatrzymywania ciepła wewnątrz budynku. Drzwi muszą w związku z tym być adekwatnie szczelne.